Sprievodca dokonalými kombináciami vína a jedla

Ján Adami

2/18/20245 min čítanie

Párovanie jedla a vína je v súčasnosti "sexy" a je podľa môjho názoru umenie, ktoré môže pôžitok z jedla a vína pozdvihnúť do nových výšin. Je to zručnosť, ktorá sa dá naučiť a s trochou cviku zvládne jej základy každý. Pochopenie základných chutí jedla (sladké, slané, kyslé, horké atď.) je prvým krokom k vytvoreniu úspešného párovania. Odtiaľ je to všetko o výbere správneho vína na vyváženie týchto chutí.

Tipy na úspešné párovanie:

1. Kyslosť: Víno by malo mať vyššiu kyslosť ako jedlo. To pomáha vyčistiť podnebie a osviežiť chuťové poháriky medzi sústami. Napríklad ľahké biele víno s vyššou kyslosťou sa dobre hodí k pikantnému šalátu z kozieho syra.

2. Sladkosť: Víno by malo byť sladšie ako jedlo. To pomáha vyvážiť chute a zabrániť tomu, aby víno chutilo príliš horko. Napríklad dezertné víno sa krásne spája s bohatou čokoládovou tortou. Ak však nie ste fanúšikom čokoládovej torty alebo sladkostí, existuje množstvo ďalších možností, ktoré je potrebné zvážiť. Napríklad dezertné víno sa môže dobre kombinovať so syrovým tanierom s modrým syrom, vyzretým čedarom, sušenými figami alebo ovocným koláčom.

3. Intenzita: Víno by malo mať rovnakú intenzitu ako jedlo. To zaisťuje, že ani víno, ani jedlo neprebije toho druhého. Stredne plné červené víno sa hodí napríklad ku grilovanému steaku.

4. Horkosť: Horké víno sa nehodí k horkému jedlu. Výsledkom môže byť stret chutí. Napríklad horké červené víno by sa nehodilo k horkému zelenému šalátu.

5. Tuk: Tuk vyrovnáva vyšší obsah trieslovín vo víne. To je dôvod, prečo sa červené víno tak dobre spája s tučným mäsom. Napríklad plné červené víno sa dobre hodí k šťavnatému steaku z ribeye.

6. Triesloviny: Triesloviny sa s rybím olejom nehodia. To je dôvod, prečo sa červené víno zvyčajne nespája s morskými plodmi. Napríklad ľahké biele víno sa dobre hodí k jemnému kúsku ryby.

7. Pikantnosť: Výrazne sladké vína vyvažujú pikantné jedlá. To pomáha ochladiť podnebie a zabráni tomu, aby víno chutilo príliš horúco. Napríklad sladký rizling sa dobre hodí k pikantným thajským jedlám.

8. Kontrastné verzus harmonické páry: Biele, ružové a šumivé vína sú častejšie vhodné pre kontrastné párovanie, kde má víno a jedlo protichodné chute. Červené vína sú vhodné pre harmonické párovanie, kde má víno a jedlo podobné chute.Párovanie jedla a vína je umelecká forma, ktorá môže jedlo pozdvihnúť do nových výšin.

(zdroj fotky: www.winefolly.com)

Odporúčania na párovanie:

1. Šumivé víno sa dobre hodí k rôznym jedlám vrátane syra, morských plodov a ovocia. Suché šumivé víno sa napríklad dobre hodí ku krémovému syru brie, údenému lososovi, čerstvým jahodám alebo ustricám. Výborne sa hodí aj k ľahkým predjedlám, ako je bruschetta, zeleninová tempura alebo krevetový kokteil.

2. Ľahké biele víno sa dobre hodí k jemným jedlám, ako sú ryby, kuracie mäso a zelenina. Napríklad Sauvignon Blanc sa dobre hodí k čerstvému šalátu, grilovaným krevetám, pečenej špargli alebo sushi. Výborne sa hodí aj k ľahkým cestovinovým jedlám, ako sú linguiny s morskými plodmi alebo kuracie piccata.

3. Plné biele víno sa dobre hodí k bohatším jedlám, ako sú hlavné jedlá so smotanovými omáčkami, bravčové mäso, alebo homáre. Napríklad Chardonnay sa dobre hodí k bravčovej panenke, tekvicovému rizotu alebo homárovi na masle. Výborne sa hodí aj do krémových polievok, ako je zemiaková polievka alebo mušľová.

4. Aromatické biele víno sa dobre hodí ku korenistým jedlám z indickej a thajskej kuchyne. Napríklad Gewürztraminer sa dobre hodí k pikantnému kari, pad thai, tikka masala alebo sushi s wasabi. Výborne sa hodí aj k pikantným predjedlám, ako sú BBQ krídelká alebo jalapeno poppers.

5. Ružové víno sa dobre hodí k ľahkým a čerstvým jedlám, ako sú šaláty, morské plody a grilovaná zelenina. Suché rosé sa hodí napríklad k šalátu caprese, grilovanej cukete, krevetovému ceviche, alebo šalátu z červeného melónu a syru feta. Výborne sa hodí aj k ľahkým sendvičom, ako je morčací s avokádom alebo caprese panini.

6. Ľahké červené víno sa dobre hodí k ľahším mäsám, ako je kuracie, morčacie a bravčové mäso. Pinot Noir sa napríklad dobre hodí k pečeným kuracím prsiam, bravčovým kotletám, morčacím burgrom alebo hubovému rizotu. Výborne sa hodí aj k ľahkým cestovinovým jedlám, ako sú špagety s marinarou alebo cestoviny primavera.

7. Stredne plné červené víno sa dobre hodí k výdatnejším mäsám, ako je hovädzie, jahňacie a kačacie. Merlot sa hodí napríklad ku grilovanému steaku, jahňacím kotletám, pečeným kačacím prsiam alebo bolonským špagetám. Výborne sa hodí aj k výdatným polievkam, ako je hovädzí guláš alebo minestrone.

8. Plné červené víno sa dobre hodí k bohatým a slaným jedlám, ako je dusené mäso, pečené mäso a divina. Napríklad Cabernet Sauvignon sa dobre hodí k dusenému jahňaciemu, hovädziemu po burgundsky, gulášu zo zveriny alebo grilovanému ribeye steaku. Výborne sa hodí aj k výdatným sendvičom, ako je bravčové sendvič alebo hovädzí sendvič.

9. Dezertné víno sa dobre hodí k sladkým dobrotám, ako je ovocie a syr. Napríklad portské sa dobre hodí k syrovému tanieru s modrým syrom, vyzretým čedarom, sušenými figami alebo ovocným koláčom. Výborne sa hodí aj k bohatým dezertom, ako je čokoládová pena alebo crème brûlée.

Ľahké párovanie s prírodnými vínami v našej stredovekej pivnici:

Na našich súkromných ochutnávkach vín v našej stredovekej pivnici ponúkame ľahké párovanie s našimi prírodnými vínami a tieto ľahké páry zlepšujú zážitok z degustácie a predvádzajú všestrannosť našich prírodných vín.

Záver:

Párovanie jedla a vína je zručnosť, ktorú sa môže naučiť každý. Pochopením základných chutí jedla a výberom správneho vína na vyváženie týchto chutí môžete vytvoriť skutočne nezabudnuteľný kulinársky zážitok. Či už si vychutnáte ľahké biele víno s jemným rybím pokrmom alebo plné červené víno s výdatným steakom, kľúčové je nájsť dokonalú rovnováhu chutí. Takže, keď budete nabudúce plánovať jedlo, nezabudnite zvážiť víno – to môže znamenať veľký rozdiel. Na zdravie!

použité zdroje: web - winefolly.com knižka - Bible Vína